Prosument wirtualny – kto może nim być?

Kto może zostać prosumentem wirtualnym? 

Nie ma tu żadnych ograniczeń – prosumentem wirtualnym możesz zostać bez względu na to kim jesteś! Prosumentem wirtualnym może być w szczególności: 

  • właściciel lub najemca mieszkania bloku 
  • mieszkaniec domu jednorodzinnego 
  • firma wynajmująca biuro 
  • przedsiębiorstwo posiadające kilka lokalizacji, w których prowadzi działalność 
  • spółdzielnia mieszkaniowa, 
  • wspólnota mieszkaniowa 
  • jednostka samorządu terytorialnego 

Prosumentem wirtualnym może zostać każdy odbiorca energii bez względu na swój status i położenie – jedynym wymogiem jest to, by posiadał zarejestrowany na siebie licznik energii. 

Przykład #1: Mieszkaniec bloku chce obniżyć rachunki za prąd, który zużywa na własne potrzeby. W tym celu nabywa udział w farmie fotowoltaicznej, której odpowiednia część mocy wytwórczej jest przypisana do licznika energii, który jest do niego przypisany przez sprzedawcę energii i na podstawie którego zawsze się rozlicza. 

Przykład #2: Wspólnota mieszkaniowa zużywa energię elektryczną na potrzeby oświetlenia części wspólnych budynków. W celu obniżenia rachunków za prąd nabywa udział w farmie fotowoltaicznej, zaś posiadaną moc wytwórczą przypisuje do liczników części wspólnych znajdujących się w różnych budynkach zarządzanych przez spółdzielnię. 

Przykład #3: Firma posiada kilka sklepów zlokalizowanych w różnych miejscach Polski. W celu obniżenia kosztów energii nabywa ona udział w farmie fotowoltaicznej, zaś udział w produkowanej energii przypisuje do liczników znajdujących się w lokalach. Produkowana w ten sposób energia jest następnie rozliczana przez sprzedawcę lub sprzedawców energii dostarczających prąd do konkretnych lokali. 

Jakie są warunki by zostać prosumentem wirtualnym? 

Jak wspomnieliśmy wyżej, jedynym warunkiem by zostać prosumentem wirtualnym jest posiadanie własnego licznika energii. W związku z powyższym, jeżeli tak jak większość odbiorców energii w Polsce sam rozliczasz się ze swoim sprzedawcą energii, to możesz zostać prosumentem wirtualnym! 

Nie ma w tym wypadku również żadnych ograniczeń technicznych – instalacja OZE jest zlokalizowana bowiem w innym miejscu, niż dany prosument wykorzystuje energię elektryczną, a co za tym idzie – lokalizacja danego prosumenta wirtualnego nie ma żadnego wpływu na możliwość produkowania własnej energii! 

Nie musisz też mieć zgody wspólnoty mieszkaniowej, spółdzielni lub zarządcy budynku – instalacja jest zlokalizowana w innym miejscu niż zużywasz energię, a co za tym idzie – możesz bez konieczność posiadania czyjejkolwiek zgody zostać prosumentem wirtualnym! 

Czy są jakieś ograniczenia dla prosumentów wirtualnych?

Jedyne ograniczenie, to limit 50 kW mocy wytwórczej na jeden punkt poboru energii (jeden licznik energii). Limit ten jednak stanowi jednak więcej niż normalna moc, którą potrzebuje nawet duży dom lub mała firma, w związku z czym nie musisz martwić się, że nie pokryjesz swojego zużycia posiadaną instalację. 

Jeśli jednak prowadzisz firmę, to też nie masz się czym martwić – limit 50 kW obliczany jest dla każdego punktu poboru energii, a co za tym idzie – jeśli masz więcej niż jeden licznik, to łączna moc wytwórcza przypisana do Ciebie jako prosumenta wirtualnego może wynosić więcej, niż 50 kW. 

Śledź nasze social media

Zobacz również